KADINLARA İŞ BULAMAMANIN FATURASI 282 MİLYAR DOLAR

CHP’nin raporuna göre, Türkiye, kadınların işgücüne katılımı ve istihdamında OECD ülkeleri arasında sonuncu oldu. Kadın istihdamını OECD ortalaması seviyesine çıkaramamanın ülkeye faturası, sadece 2017 yılı için 282 milyar dolar.

CHP Sosyal Politikalar Genel Başkan Yardımcılığı’nın, Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak koordinasyonunda hazırladığı “CHP İşsizlik ve Yoksulluk Bülteninin” ilk sayısı yayımlandı. MYK’ya sunulan bültende şu tespitlere yer verildi:

“OECD’DE SONUNCUYUZ” 

Türkiye’nin 60 milyon 223 bin kişiye ulaşan çalışma çağındaki nüfusu, dünya üzerindeki 169 ülkenin nüfusundan fazla. Buna karşın, Türkiye bu göreceli üstünlüğünü yeterince kullanamıyor. Türkiye, OECD içinde işgücüne katılım oranı en düşük ülke. Bunun ardında özellikle kadınların iş yaşamına düşük katılımı yatıyor. Nitekim Türkiye, OECD içinde kadınların işgücüne katılım ve istihdam oranının da en düşük olduğu ülke.

KADINLARA İŞ BULAMAMANIN FATURASI: 282 MİLYAR DOLAR

Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 33.8 iken OECD’de bu oran yüzde 63.6 seviyesinde bulunuyor. Kadınları, OECD ülkelerindeki kadar işle buluşturamamanın Türkiye’ye ciddi bir faturası var. Türkiye 2017 yılında, kadınlara OECD ülkelerindeki kadar istihdam sağlayabilseydi milli geliri 282 milyar dolar artarak 1.1 trilyon dolar seviyesinde olacaktı. Bu durumda kişi başına gelir de 10 bin 693 dolardan 14 bin 217 dolara çıkacaktı. Kadınları, OECD ülkeleri seviyesinde istihdam edememenin kişi başına maliyeti 3 bin 524 dolar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir