AVRUPA BASININDA PUİGDEMONT’UN GÖZALTINA ALINMASININ YANKILARI

Firar bitti: Puigdemont gözaltına alındı

Alman yargısı Carles Puigdemont’un İspanya’ya iade edilmesi konusunda karar verecek. Katalonya Özerk Yönetimi Hükümeti Başkanı Puigdemont, Avrupa çapında tutuklama kararı ile pazar günü Almanya’da gözaltına alınmıştı. Kimi köşe yazarları Puigdemont’un iadesinin yasal olarak doğru bir adım olacağını söylerken diğerleri böyle bir adımın doğuracağı siyasi sonuçlar konusunda uyarıyor.

Der Tagesspiegel (Almanya)

“Sınırdışı doğru karar olacaktır”

Tagesspiegel’e göre, dikkatli bakıldığında Puigdemont’a siyasi takibat uygulandığı iddiasının doğru olmadığı anlaşılıyor:

“Bu doğruysa Puigdemont’un ayrılıkçı hareketi, İspanya’nın her köşesinde, hatta milletvekilleri aracılığıyla İspanyol parlamentosunda Katalonya’nın bağımsızlığını nasıl hiç sorunsuz savunabiliyor? Her gün binlerce kez savunuyor ve bu da İspanya’da düşünce özgürlüğü olarak kabul ediliyor. Ne kadar söylesek az, bu yüzden İspanya anayasa mahkemesi de pek çok kez açıklama yaptı: Bir bölgenin, mesela Katalonya’nın bağımsızlığını istemek suç değil. Ama bunu yasal yollardan yapmak gerekiyor, göz göre göre yasaları ihlal ederek ve savcılık kaynaklarına göre Puigdemont’un geçen yıl denediği gibi mahkemenin koyduğu yasaklara rağmen değil.”

 

El Punt Avui (İspanya)

“Avrupa’nın güvenilirliği tehlikede”

Katalan El Punt Avui gazetesi, gelişmelerin Avrupa için de ağır sonuçları olacağı görüşünde:

“Almanya’nın -Katalonya’nın parlamento tarafından seçilmiş en üst düzey otoritesi olan- Başbakan Puigdemont’u sınır dışı etme olasılığını iki ülkeyi ilgilendiren bir konu olarak görmek mümkün değil. Bu konu bütün Avrupa’yı ilgilendiren bir ikilemdir ve AB’nin uluslararası bağlamda etik ve ahlaki meşruiyetini sarsacaktır. Sürgündeki Katalanlar hakkında karar vermek zorunda olan Belçika, İsviçre, İskoçya gibi ülkelerle de sorunlar yaşanabilir. … Avrupa ülkelerinin, sürgündeki Katalanlarla ilgili verdiği kararlar, Avrupa’nın demokratik ilkeleri açısından ciddi sonuçlar doğuracaktır.”

La Stampa (İtalya)

“Merkel İspanya’nın desteğini garantiledi”

La Stampa’nın Brüksel muhabiri Stefano Stefannini’ye göre Berlin, Puigdemont’u tutuklayarak Madrid için kaş yapayım derken göz çıkarmış olabilir:

“Avrupa Birliği’ni yakın zamanda bekleyen sayısız güçlükler dikkate alındığında, Merkel’in güçlü, dayanışmacı bir birliğe ihtiyacı olduğunu söylemek mümkün. Paris hattı tamam, ama Emmanuel Macron’un atak kişiliğinin karşısına dengeleyici bir unsur gerekiyor. Merkel’in İspanya’ya ihtiyacı var. Merkel, firari Carles Puigdemont’u tutuklayarak Mariano Rajoy’un ömür boyu kendisine minnet duymasını garantiledi. … Ama sonuçta kim kârlı çıkacak bu işten? … Puigdemont şimdiye kadar AB’nin ona kulak vermesi için nafile uğraştı. Ancak tutuklanması ve dava süreci bu durumu değiştirebilir. Mariano Rajoy, Puigdemont’un Belçika’da sürgünde unutulmasına izin vermediği için pişman olabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir